Пређи на садржај

Бели јасен

С Википедије, слободне енциклопедије

Бели јасен
Fraxinus excelsior
Научна класификација уреди
Царство: Plantae
Кладус: Tracheophytes
Кладус: Angiospermae
Кладус: Eudicotidae
Кладус: Asterids
Ред: Lamiales
Породица: Oleaceae
Род: Fraxinus
Врста:
F. excelsior
Биномно име
Fraxinus excelsior
Распрострањеност врсте

Бели јасен (Fraxinus excelsior) је дрво висине од 30 до 40 m. Плод је крилата орашица, а цвета у априлу и мају. Значајна је шумска врста која насељава плоднија и умерено влажна станишта, у којима се ретко јавља сушни период. У младости добро подноси приличну засену, углавном у шумама букве. У Војводини се среће у шумским заједницама Вршачких планина и Фрушке горе. Зову га још и пољски јасен.

Распрострањеност

[уреди | уреди извор]

Аутохтона је врста у већем делу континенталне Европе,[2] источна граница ареала допире до планина Кавказ и Алборз. Најсевернија локација коју насељава је Тронхејмс фјорд у Норвешкој.[3][4] Врста је узгајана и натурализована на Новом Зеланду и на одређеним локалитетима у САД и Канади.[5][6][7]

Лековита својства

[уреди | уреди извор]

Бели јасен се убраја у племените лишћарске врсте, а у лековите сврхе се користи његова кора, која се скупља у пролеће, са грана старих 2—3 године. У неким случајевима се користи и лист. Дроге белог јасена користе се као диуретик, дијафоретик и антиреуматик, јер садрже смоле, танине, инозитоле и др. Данас лист има ширу примену него кора, а користи се у изради различитих препарата. Јасенова кора се често употребљавала против свих врста грознице, чак и против маларије. У западним земљама чај од јасеновог лишћа или од биљних мешавина са овом дрогом се користе за лечење артритиса, реуматизма и улога. Сасвим ретко се у лековите сврхе данас користи и семе белог јасена.

Галерија

[уреди | уреди извор]

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ Fraxinus excelsior – IUCN
  2. ^ Thomas, Peter A. (2016). „Biological Flora of the British Isles: Fraxinus excelsior”. Journal of Ecology. 104: 1158—1209. doi:10.1111/1365-2745.12566. 
  3. ^ Rushforth, K.: Trees of Britain and Europe. 1999. ISBN 978-0-00-220013-4. . Collins
  4. ^ Den virtuella floran: Fraxinus excelsior distribution
  5. ^ „Kew World Checklist of Selected Plant Families, Fraxinus excelsior. Архивирано из оригинала 26. 09. 2012. г. Приступљено 27. 10. 2018. 
  6. ^ Biota of North America Program, Fraxinus excelsior
  7. ^ Altervista Flora of the United States and Canada, Fraxinus excelsior

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]